Lojistik depolarında depo raf sisteminin önemi

Lojistik Firmalarının Depolarında kullandığı Depo Raf Sistemleri
15 Ekim 2018
hafif-yük-raf-sistemleri
Özer Raf Sistemleri
18 Ekim 2018

Lojistik depolarında depo raf sisteminin önemi gün geçtikçe daha fazla önem arz etmektedir. Lojistik firmaları, fazla sayıda ve büyük ebatlar da malzemeler taşıdıkları için depoları da oldukça büyük boyutlardadır. Bununla birlikte fazla sayıda ki malzemenin depo içerisinde belirli bir düzene göre depolanması için depo raf sistemleri kullanılmaktadır. Ancak bu raf sistemleri, depolanan malzemenin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Paletli malzemelerin depolanması gerekiyorsa, paletli raflar tercih edilmelidir. Ayrıca tercih edilen rafların boyutları ve yükseklikleri de iyi belirlenmelidir. Böylece herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan paletli malzemelerin depolanması sağlanmış olur. Lojistik depolarda üst üste paletlerin sağlıklı bir şekilde depolanması için, sistemin imalatında kullanılan ayakların da rolü oldukça fazladır.

Çünkü, paletli raflar da ağır yükler depolanacağı için sağlam ayaklar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra, paletlerin boyu yüksek olacağı için, iki raf arasına paletin rahatlıkla sığabilmesi adına, iki palet arasında ki ayağın boyutu iyi ayarlanmalıdır.

Paletsiz ürünlerin lojistik depolarında saklanabilmesi için farklı raf modelleri tercih edilir. Rafların tabla boyları ve enleri ona göre belirlenir. Böylece depo kullanımı daha verimli olmakla birlikte, fazla sayıda ki paletsiz malzemeler belirli bir düzen içerisinde depolanır. Bununla birlikte fazla sayıda malzemenin yan yana ve üst üste depolanması, beraberinde bazı riskleri de getirmektedir. Malzemelerin yerinden alınması veya yanına yeni malzemelerin konulması sistemin sarsılmasına yol açacaktır. Ayrıca deprem gibi doğal afetler de sistemin sarsılmasına sebep olacaktır. Bu sarsıntılar neticesinde depolanan malzemeler yere yıkılabilir. Bunun bilincinde olarak hareket edilip, bu tür sistemlerin güvenilir olması adına güvenlik önlemleri alınmaktadır. Alınan güvenlik önlemleri sayesinde bu tür sarsıntılar da herhangi bir yıkılma söz konusu olmayacaktır. Yıkılmayı engelleyen önlemlerin en önemlisi ve en başında geleni, raf sistemlerinin ayakları yere çelik dübel ve vidalarla vidalanır. Bunun yanı sıra, tablalar da birbirine vidalanır. Böylece sağlamlık artırılarak önlem alınmış olmaktadır. Sizler de bunun bilincinde olarak raf sistemleri satın aldığınız da herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Almış olduğunuz raf sistemleri, profesyonel ekipler tarafından depolarınıza getirilerek kurulumu gerçekleştirilip sizin kullanımınıza sorunsuz bir şekilde sunulmaktadır.

Konuyla ilgili bizimle 0543 723 17 23 numaradan yada info@rafsistemler.com mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.