Palet Raf Sistemleri

Depolarda paletli raflarda kullanılan raf sistemidir. Bu sistemdeki amaç paletlerinizin raflara düzgün bir şekilde istiflenmesidir. Kullanım alanından tasarruf sağlayan raf sistemi de diyebiliriz. Raflara paletlerin yüklenmesi otomatik veya manüel istif makineleri ile de kullanım olanakları vardır. Raflarda birden çok fazla paletin depolanma imkanı da vardır.
Yaygın bir şekilde kullanılan depolardaki Euro palet (80x120) travers ölçüsü 2700 mm. standart ölçüye sahiptir. Palet raf sistemleri ayaklarında bulunan delikler sayesinde istenildiği zaman gözler arasındaki mesafe ayarlanması yapılabilir. Raflarda paletleri ayrı ayrı birbirinden bağımsız olarak kolaylık raflara yükleme yapılabilir. Bu sistemde rafların demonte yapısına sahip olmasından dolayı bir çok endüstri alanlarda kolay çözümler sunabilmektedir. Bu sistemde yatayda 80x120 paletlerinizin yüklenmesi için travers uzunluğu 2700 mm.dir .Yanyana 3 adet palet yüklemesi yapılır.
Ayaklar depo yüksekliğine göre tespit edilir, traversinde üstüne gelecek palet ağırlığına göre seçimi yapılır. Yatay taşıyıcı traverslerde emniyet pimi; Traverslerde bulunan tırnaklar sayesinde dikeydeki ayaklara takılır. Emniyet pimlerindeki amaç herhangi bir baskıya karşı traverslerin ayaklardan çıkmasını engellemektir.